Polpette di melanzane
Lilkové kuličky jsou excelentní bezmasé jídlo, které vás s lehkým salátkem a dobrým chlebem perfektně zasytí. V době nouze byl lilek v Itálii hojně konzumován díky své přirozeně masité chuti, která maso připomínala. Není tedy divu, že je lilek oblíbený po celé zemi a rostlina lilku spolu s cuketou nechybí na zahrádce žádné z hospodyněk.
Já osobně lilek miluji v jakékoliv podobě a tak sem přidávám i tento recept. K jídlu určitě zakousněte kousek dobrého chleba a přidejte porci zeleného či míchaného salátu.
Párujte s červeným vínem - Sangiovese, Pinot noir (burgundská červená), Chianti, Brunello di Montalcino nebo třeba Vino Nobile di Montepulciano.
4 porce
- 4 lilky, nakrájet na kostičky 2 x 2 cm
- 100 g střídy starého, suššího chleba (ideálně středomořského typu)
- 1 vejce
- hrst bazalkových lístků
- parmezán
- řepkový nebo olivový olej
- strouhanka
- sůl, čerstvě mletý černý pepř
- extra panenský olivový olej
Rajčatová omáčka (sugo di pomoro)
- 1 porce omáčky připravená dle základního receptu
Nakrájený lilek dejte do mísy, osolte, promíchejte a nechejte 30 minut stát. Sůl z lilku vytáhne hořkou buněčnou šťávu, která není zrovna chutná a která při restování vytéká do pánve a lilek se tak dusí, místo aby se restoval. Nasolený lilek také třikrát méně vpíjí olej než lilek nenasolený.
Mezitím, co lilek pouští šťávu, připravte rajčatovou omáčku s česnekem a bazalkou.
Lilek sceďte a osušte v papírových utěrkách.
Rozpalte větší pánev, do které nalijte trošku řepkového/olivového oleje. Na prudším ohni lilek orestujte ze všech stran dozlatova. Pánev nepřeplňujte, jinak se lilek bude dusit a ne restovat, klidně restujte po několika várkách. Pravděpodobně budete muset vždy přidat trošku oleje s každou novou várkou. Orestované lilkové kostky dejte do cedníku a nechejte okapat od přebytečného tuku.
Chlebovou střídu namočte do vody, nechejte 30 vteřin stát, poté sceďte a v ruce střídu vymačkejte. Střídu rozdrobte do mísy.
Do mísy přidejte i lilek, větší hrst strouhaného parmezánu, přidejte natrhané lístky bazalky, vejce, opepřete a promíchejte. Směs ochutnejte, lilek a parmezán je slaný, proto opatrně dosolte, je-li třeba.
Ze směsi by měly jít formovat kuličky, pokud je směs řídká, přidejte ještě trošku chlebové střídy.
Ze směsi vytvarujte kuličky velikosti golfového míčku a dejte na talíř.
Kuličky pak obalte ve strouhance.
Obalené kuličky můžete na několik hodin schovat nepřikryté v lednici a orestovat až před podáváním.
Rozpalte větší pánev a dejte do ní řepkový/olivový olej. V oleji orestujte lilkové kuličky ze všech stran dozlatova. Restujte je postupně a pánev nepřeplňujte, jinak nezhnědnou a nebudou se restovat, ale dusit.
Hotové kuličky přemístěte na papírové utěrky, které z nich vpijí tuk.
Do hlubokých talířů dejte trošku omáčky, rozdělte do nich kuličky, lehce zastrouhejte parmezánem, zakápněte extra panenským olivovým olejem a podávejte!
Buon appetito!