Pomerančový rýžový dort

Torta di riso all'arancia

Rýžové dorty a koláče jsou populární na severu Itálie, kde se pěstuje rýže (Piemonte). Dorty jsou jednoduché na přípravu a v kombinaci s pomeranči, které rostou ve vedlejším Lombardském regionu u jezera Lago di Garda, jsou i vynikající pochoutkou!

Dort je bezlepkový, takže nemocní s celiakií si můžou bez starostí užívat této pomerančové rýžové delikatesy!


Na 23 cm koláčovou formu (8 - 10 porcí)

 • 1500 ml plnotučného mléka
 • 300 g risottové rýže (Arborio, Vialone Nano, Carnaroli)
 • 1 vanilkový lusk, rozkrojit napůl a nožem z lusku vyškrábnout semínka
 • 1 bio citron
 • 200 g cukru krupice, rozdělit na půl
 • 50 g hrozinek, namočit na 30 min do horké vody
 • 1 bio pomeranč, nastrouhat kůru
 • 50 ml (cca 3 lžíce) pomerančového likéru (Cointreau, Grand-Marnier...)
 • 5 vajec, pokojové teploty, oddělit bílky od žloutků
 • 1 lžíce cukru krupice
 • sůl

Na podávání

 • vychlazená smetana (30 % tuku a více), vyšlehat
 • strouhaná kůra z 1 bio pomeranče

Mléčná rýže

Nejprve si připravíme mléčnou rýži. Do hrnce nalijte mléko, přidejte semínka z vanilky a prázdný vyškrábnutý lusk. Škrabkou na brambory seškrábněte kůru z poloviny citronu a přidejte ji do mléka. Mléko přiveďte k varu.

Jakmile začne vřít, přidejte 100 g cukru a rýži. Ztlumte na střední oheň a za občasného promíchání rýži vařte 25 - 30 minut (dle typu rýže), až je "al dente" a až rýže vstřebá téměř všechno mléko.

Odstavte, z mléčné rýže vyjměte vanilkový lusk, citronovou kůru. Mléčnou rýži nalijte do pekáčku a nechejte vychladnout (v pekáčku tak rychleji vychladne).

Rýžové těsto

Dortovou formu vyložte pečícím papírem (dno i boční stěny).

Troubu předehřejte na 180°C (horní/dolní ohřev)/160°C horký vzduch.

Žloutky v míse metlou vyšlehejte se zbylými 100 g cukru krupice a likérem, až zesvětlají, zvětší svůj objem a budou tvořit mašli (když směs naberu na metlu, stéká z ní dolů a tvoří mašle, které pomalu splývají s hladinou).

Do žloutkové směsi stěrkou založte vychladlou mléčnou rýži. Přidejte scezené hrozinky a strouhanou pomerančovou kůru z 1 pomeranče.

V čisté míse vyšlehejte bílky. Jakmile začnou pěnit, přidejte špetku soli a šlehejte, až tvoří měkké špičky (když sníh naberu na metlu, tvoří špičky, které kolabují dolů). Přidejte lžíci cukru krupice a šlehejte dále, až sníh tvoří pevné špičky (nekolabují dolů). Sníh však nepřešlehejte, byl by suchý a hrudkovitý a špatně by se balil do rýžové směsi.

Jednu čtvrtinu sněhu založte do rýžové směsi. Pak přidejte zbytek sněhu a opatrně ho založte/zabalte do rýžové směsi. Směs nemusí být úplně homogenní, lepší je směs nedomíchat, než přemíchat a vyfouknout z ní zbytečně vzduch.

Těsto nalijte do formy, zarovnejte povrch a dejte péct do střední etáže trouby na 90 - 105 minut. Pokud povrch hnědne příliš rychle, troubu ztlumte o 20°C.

Dort je upečený, když do středu dortu píchnete nožem a po vytažení na něm neulpívá syrové těsto. Když s dortem ve formě lehce zaštěrkáte sem a tam, nebude se uprostřed klepat jako sulc, tzn. že je propečený i střed dortu.

Dort vytáhněte z trouby, nechejte 10 minut stát na mřížce.

Pak sejměte obrubu formy a obvodový pečící papír. Dno nesnímejte, dort nechejte kompletně vychladnout - musí si "sednout", jinak se vám rozpadne.

Jakmile je vychladlý, dort obraťte vzhůru nohama, sejměte zbytek formy a pečící papír ze dna, dort obraťte na servírovací talíř, posypejte moučkovým cukrem, zastrouhejte pomerančovou kůrou a podávejte s kopečkem šlehačky.

Buon appetito!

Vytisknout recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *