Velikonoční beránek

Velikonoce by snad nemohly existovat bez krásně voňavého a čerstvě upečeného beránka na svátečním stole. Náš recept na beránka není těsto piškotové, jak většina beránků bývá, ale je z těsta třeného s vlašskými ořechy. Těsto je krásně vláčné a voňavé. Nabízím vám tedy náš rodinný recept, který jsem s maminkou pekl od malička. Vždycky jsem jí asistoval v kuchyni a tajně ujídal syrové těsto. Na pečení beránka jsem se těšil celý rok.

Já jsem recept trošku upravil, aby třené těsto bylo autentické, nadýchané a vláčné. Ačkoliv nerad používám kypřicí prášek, u třeného těsta se mu nevyhnete. Když už používáte při kypřicí prášek, zkuste koupit ten z vinného kamene, je šetrnější k vašemu zdraví, je na přírodní bázi a neobsahuje fosfáty 🙂

Beránka nakonec posypu jen moučkovým cukrem, ale chcete-li ho potáhnout polevou, můžete.

Velikonoční beránek je symbolem jehněčího masa, které bylo dřív v českých končinách hojně konzumováno, jakmile skončil velikonoční půst.

Při přípravě třeného těsta je nezbytné, aby všechny suroviny měly pokojovou teplotu, jinak se vám těsto rozpadne a srazí. Pokud potřebujete rychle ohřát vejce, ponořte je na 5 minut do horké vody z kohoutku. Máslo z lednice můžete nechat změknout v mikrovlnce na nízký výkon ohřevu, pozor, aby se nerozpustilo! Stejně tak můžete ohřát mléko.


Suroviny na formu o objemu 0,9 - 1,1 litru

Objem formy změříte tak, že do ní nalijete vodu, kterou pak změříte v odměrce. Objem forem měřte bez víka (pokud víko mají).

Máte-li formu menší/větší, recept budete muset vydělit/vynásobit. Suroviny přepočítávejte na vejce, tedy vydělte 5 (vejci), tak dostanete dávku  surovin k jednomu vajíčku, pak vynásobte počtem vajíček, které použijete. Recept je upraven tak, aby čísla byla dělitelná.

Těsto

  • 150 g změklého másla
  • 175 g cukru krupice
  • 5 vajec, pokojové teploty
    • oddělit žloutky od bílků
  • 25 g cukru krupice do bílkového sněhu
  • 1 lžička (5 ml) vanilkového extraktu
  • 50 g vlažného mléka
  • 15 g (1,5 lžíce) dobrého tmavého rumu
  • 75 g vlašských ořechů, namlít najemno
  • 225 g hladké mouky
  • 5 g (1 vrchovatá lžička) kypřicího prášku
  • 1 lžička citronové šťávy
  • špetka soli

Vymazání formy

  • troška změklého másla a proseté mouky na vymazání a vysypání formy

Na ozdobení

  • cukr moučka na posypání
  • stuha

Vymazání formy

Máslem pečlivě vymažte formu (spodní část i víko, pokud víko má). Formu vysypejte moukou. Přebytečnou mouku z formy vyklepněte.

Do střední etáže trouby vložte plech (ideálně hliníkový) a troubu předehřejte na 180°C (horký vzduch).

Příprava třeného těsta

Jak je psáno v úvodu, je nezbytné, aby suroviny měly pokojovou teplotu, jinak se těsto srazí. 

V robotu vyšlehejte (metlou) žloutky se 175 g cukru krupice do pěny, tím bude třené těsto nadýchané.

Pak po lžících za stálého šlehání přidávejte změklé máslo. Vznikne vám hladká emulze.

Pak přidejte vanilkový extrakt a po troškách za stálého šlehání mléko a rum. Směs by měla být nadýchaná a hladká.

Pokud by se stalo, že se směs rozpadla a je hrudkovitá, postupujte následovně: stěny mísy robotu nahřejte fénem nebo flambovací pistolí, zatímco se těsto šlehá. Těsto by se mělo ohřát a spojit se zpátky v emulzi. 

Mezitím, co se těsto šlehá, si v míse smíchejte mouku s kypřicím práškem a mletými oříšky, promíchejte metlou, aby se sypké suroviny rovnoměrně promíchaly.

V další míse vyšlehejte bílky. Jakmile začnou pěnit, přidejte špetku soli a lžičku citronové šťávy. Šlehejte, až tvoří měkké špičky (na metle špičky sněhu kolabují ve směru gravitace). Přidejte 25 g krupicového cukru a šlehejte, až sníh tvoří pevné špičky (špičky sněhu na metle nekolabují a drží svůj tvar). Sníh nepřešlehejte, jinak bude hrudkovitý.

Vypněte robot.

Třetinu bílků smíchejte se žloutkovou směsí. Pak směs nalijte do mísy ke zbytku sněhu. Posypejte třetinou směsi mouky a ořechů a těsto opatrně několikrát založte stěrkou, pak přisypejte další třetinu, založte, nakonec přidejte zbytek mouky a ořechů a založte. Nesmíte mouku přidat najednou, těsto by bylo tuhé a hrudkovité, na druhou stranu nesmíte těsto míchat moc dlouho, abyste ze sněhu nevyfoukli veškerý vzduch. Lepší je mít neúplně promíchanou směs, než směs homogenní a s vyfouknutým sněhem.

Těsto nalijte do formy až po okraj, přiklopte víkem (pokud forma víko má) a položte na předehřátý plech ve střední etáži trouby.

Pečení těsta

Pečte 60 minut, v polovině doby pečení formu na plechu otočte o 180°, aby se těsto propeklo rovnoměrně ze všech stran.

Po 60 minutách plech vytáhněte z trouby, opatrně zvedněte víko formy a píchněte do nejhlubší části těsta (čumák, hrudník) špejlí. Pokud ji vytáhnete čistou a neulpívá na ni syrové těsto a zároveň má beránek na povrchu krásně zlatou barvu, beránek je upečený. Pokud ne, pokračujte v pečení dalších 15 minut a zase těsto zkontrolujte.

Nedopečený beránek by se vám mohl po vyklopení rozpadnout, většinou dojde k dekapitaci, tedy - upadne mu hlava! 😀

Vyklopení beránka

Po upečení odkryjte víko a nechejte beránka 10 minut stát, těsto si "sedne". Poté nožem uvolněte okraje beránka od formy a opatrně vyklopte z formy na mřížku, kde ho nechejte kompletně prochladnout.

Jakmile je beránek vychladlý, posypejte ho moučkovým cukrem, dozdobte stuhou a pusťte se s chutí do něj!

Poznámka: Beránka pečete na plechu, protože by se mohlo stát, že nějaké těsto z formy vyteče. Pokud se tak stane, nic se neděje, nepanikařte a pečte beránka dál. Plech po upečení umyjete, horší by bylo, kdyby vám těsto teklo na dno trouby 🙂

Skladování beránka

Beránka skladujte ve vzduchotěsném obalu, aby vám na vzduchu těsto neosychalo.

Hezké Velikonoce! 🙂

Vytisknout recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *