Dušená mrkev na másle s bylinkami

Carottes étuvées au beurre aux fines herbes

Zapomeňte na otřesnou dušenou mrkev ze školní jídelny, tato mrkev je úplně jiný level a jiná dimenze chutí. Pomaličku se dusí  ve vodě, která se odpaří, pak se chvíli lehounce smaží na másle a v sirupu, který ze sebe během dušení vypustily. Jsou jemné, slaďoučké a krásně voní máslem. Skvěle doprovodí drůbež nebo telecí. Kombinujte je s jinou barevnou zeleninou - např. s hráškem nebo zelenými fazolkami. Váš talíř bude krásně hrát barvami. Mrkev jarní a letní můžete použít celou nebo podélně rozříznout či nakrájet na kousky. Zimní mrkev s tvrdým středem musí být rozříznuta podélně napůl a dřevnatý střed odříznut pryč.


4 - 6 porcí

  • 1 kg mrkve, odkrojit konce, oškrábat, popř. nakrájet na kusy
  • 1 lžíce cukru krupice
  • máslo
  • voda
  • sůl, čerstvě mletý černý pepř
  • hladkolistá petržel nebo kerblík + hladkolistá petržel + estragon + pažitka
    • nasekat najemno

Mrkev dejte do velké pánve do jedné vrstvy. Zalijte vodou, aby hladina sahala do poloviny výšky mrkve, přidejte cukr a 2 lžíce másla, jemně osolte, opepřete a přiveďte k varu.

V momentě, kdy začne voda vřít, ztlumte oheň, přikryjte kruhem pečícího papíru a na mírném ohni duste 20 - 30 minut, až bude mrkev měkká (ne rozvařená).

Pokud se tekutina v pánvi nestihla odpařit, mrkev z pánve vyjměte děrovanou lžící a zbytek tekutiny v pánvi na prudkém ohni zredukujte na objem jedné lžíce.

Pak přidejte zpět mrkev a zahřívejte, až se mrkev začne smažit na másle a sirupu (=glazura), který se vám vytvořil v pánvi během dušení. Znovu zkontrolujte dochucení.

Odstavte. Pokud budete mrkev podávat později, přikryjte kruhem pečícího papíru a nechejte vychladnout. Pak jen vraťte na oheň a ohřejte.

Přimíchejte lžíci másla, sekanou petržel a podávejte.

Vytisknout recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *