Gâteau breton
Gâteau breton pochází z francouzské Bretaně (Bretagne). Legenda praví, že jej vymyslel švýcarský cukrář Crucer. Přiženil se do Bretaně do městečka Lorient a se svou bretaňskou manželkou koláč přivezli na Světovou výstavu v Paříži v roce 1867 pod názvem "Gâteau lorientais". Koláč sklidil na výstavě veliký úspěch a po jejich návratu zpět do Lorientu se stal v Bretani velice populární. Peče se v několika verzích - malých, velkých, bez náplně anebo s náplní. Mezi nejčastější náplně patří švestková (v mém receptu), dále se plní jablky nebo malinovým pyré.
Koláč je krásně vláčný, úžasně voní, je docela sytný a krásně se hodí k odpolednímu čaji nebo kávě.
Na 24 cm formu
- 250 g změklého másla
- 250 g cukru krupice
- 350 g hladké mouky
- špetka soli
- semínka z 1 vanilky nebo 1 lžíce vanilkového extraktu
- 2 lžíce dobrého tmavého rumu
- 5 žloutků
Švestková náplň
- 150 g sušených švestek
- 3 lžíce dobrého tmavého rumu
- 1 lžička mleté skořice
- 1 nálevový pytlík dobrého černého čaje
Žloutková glazura (glaze)
- 1 žloutek, rozšlehat
Nejprve si připravíme náplň. Švestky dejte do rendlíku, mezi ně položte pytlík s čajem a zalijte vroucí vodou, aby byly švestky tak tak ponořené. Přikryjte poklicí a nechejte čaj 5 minut louhovat. Pytlík dejte pryč a švestky nechejte přikryté 60 minut macerovat v čaji. Švestky změknou a nasají do sebe aroma čaje. Pak švestky sceďte.
Dejte je do mixéru a roxmixujte dohladka, přidejte pár lžic výluhu, abyste usnadnili mixování. Jakmile je směs hladká, vyklopte ji do rendlíku, přidejte skořici, rum a polovinu výluhu. Přiveďte k varu a na prudkém ohni směs za stálého míchání zredukujte, až bude hustá jako švestková povidla a bude držet tvar na lžíci. Náplň z rendlíku vyklopte na talíř a nechejte vychladnout.
Dortovou formu štědře vymažte máslem.
Do střední etáže trouby dejte pizza kámen nebo plech na pečení (ideálně hliníkový), budete na nich koláč péct, lépe se propeče jeho dno. Troubu s plechem/kamenem předehřejte na 180°C.
V robotu utřete máslo a cukr na nejvyšší rychlost. Přidejte špetku soli. Do směsi po jednom zašlehejte žloutky. Pak vanilku/vanilkový extrakt a rum. Robot vypněte a stěrkou do směsi zamíchejte mouku.
Polovinu těsta dejte do formy. Prsty či stěrkou těsto roztlačte rovnoměrně po celém dně formy. Pokud se vám těsto lepí na prsty, namočte si je do vody, těsto přestane lepit. Podél okrajů těsto trošku vyvyšte.
Nyní na těsto vyklopte náplň a rovnoměrně ji po celé ploše rozprostřete, nechejte 2 cm volný okraj. Na náplň navršte druhou polovinu těsta a opatrně ji rozprostřete až ke krajům. Na těsto moc netlačte, jinak náplň zatlačíte ke dnu koláče. Povrch těsta vyhlaďte stěrkou namočenou do vody. Koláč potřete žloutkovým glazem a vidličkou na jeho povrchu vytvořte typický vzor. Dejte na 30 min do lednice.
Pak dejte koláč na předehřátý plech/kámen a pečte 40 - 50 minut. Pokud koláč příliš rychle zlátne, položte na formu list alobalu. Koláč je upečený, jakmile má krásně zlatou barvu a parátko, kterým píchnete do středu dortu, je po vytažení čisté a neulpívá na něm syrové těsto. Koláč vytáhněte z trouby, nechejte 15 minut stát.
Pak nožem uvolněte koláč od okrajů formy a vyklopte ho na talíř. Z talíře ho překlopte na servírovací talíř, nechejte prochladnout a podávejte vlažný nebo při pokojové teplotě. Skladujte ho nepřikrytý, při pokojové teplotě.