Odpalované těsto

Pâte à choux

Legenda praví, že odpalované těsto vymyslel Ital Pantanelli v roce 1540, tedy sedm let poté, co opustil Florencii s Kateřinou Medicejskou a odešel s ní do Francie. Těsto pojmenoval pâte à Pantanelli a připravoval z něj dorty. Jak čas plynul, recept se měnil, vyvíjel a také změnil jméno  - pâte à popelin - podle zákusku Popelini, který se z něj v té době připravovali a připomínal ženská ňadra.

Až v 18. století vymyslel z těsta cukrář Avici klasický zákusek choux, který se jmenuje podle hlávky zelí (= choux), protože ji svým tvarem připomíná.  K dokonalosti dovedl odpalované těsto Antoine Carême, který z něj vytvořil mnoho variací - profiterolky, croquembouche aj.

Příprava odpalovaného těsta je velmi jednoduchá, těsto je velice všestranné, lze jej využít pro velkou řadu slaných i sladkých pokrmů. Klíčem k úspěchu je ale striktní dodržení pravidel přípravy a především pečení těsta. Udělal jsem na odpalované těsto velký "výzkum" a všechny chyby udělal za vás. Takže když přesně dodržíte recept, uspějete!


  • 250 ml vody nebo
    • 125 ml vody
    • 125 ml mléka
  • 5 g soli
  • 10 g cukru (pro sladké těsto)
  • 125 g másla
  • 150 g hladké mouky
  • 200 g vyklepnutých vajec (4 - 5 vajec dle velikosti)

Do rendlíku dejte vodu nebo vodu a mléko, na kostičky nakrájené máslo a přiveďte k varu. Máslo by se mělo rozpustit, pokud jste ho nakrájeli na malinké kostičky. Pokud jste ho nakrájeli na větší kusy a mléko/voda již vře, rendlík odstavte a míchejte, dokud se máslo nerozpustí. Nesmíte vodu/mléko vařit dlouho, tekutina se odpařuje a změnil by se poměr tekutiny vůči mouce v těstu.

Do odstaveného rendlíku najednou zamíchejte mouku. Promíchejte, postavte na střední oheň a za stálého míchání těsto "odpalujte". Co se děje v těstu? Formuje se v něm lepek, provařuje se mouka, odpařuje se z něj vlhkost - to je vše kruciální pro to, aby těsto v troubě správně "fungovalo".

Míchejte,  dokud se těsto nebude odlepovat od stěn rendlíku. U menších dávek těsta je to během půl minuty až minuty, u větších dávek trvá odpalovaní déle. Těsto se rovněž zformuje v masu. Tak je těsto správně odpálené.

Dále je těsto správně odpálené, když se na dně rendlíku začne přichytávat tenký film těsta.

Těsto vyklopte do mísy a buď ručně, anebo v robotu ho cca 30 vteřin míchejte. Nyní začněte do horkého těsta po jednom přidávat vejce. Je stěžejní, abyste vejce přidávali po jednom! Jednak je každé vejce jinak veliké a můžete tak regulovat hustotu těsta, navíc, pokud mícháte těsto ručně a přidáte vejce najednou, umícháte se k smrti, než se vám směs zase spojí.

Pro přípravu slaných výrobků je v některých přípradech žádoucí mít těsto tužší (tedy většinou ze 3 vajec). Vždycky to v receptu budu specifikovat. Pro sladká těsta je naopak potřeba mít těsto řidší. Správná konzistence cukrářského pâte à choux je znázorněna na následujících obrázcích.

Když těsto naberete na stěrku, těsto pomalu spadne do mísy a při odtržení se z těsta na stěrce tvoří písmeno "V".

Dále těsto tvoří "měkké špičky" - když se prstem dotknete těsta a prst dáte pryč, vytvoří se na těstu špička, která kolabuje dolů.

Když prstem projedete těstem, jeho okraje se pomalu zase spojují k sobě.

Když do těsta přidáte 4. vejce, zkontrolujte pečlivě jeho konzistenci. Pokud bude pořád tuhé, přidejte buď celé, nebo půl 5. vejce. Těsto nesmí být příliš řídké, jinak se vám na plechu bude roztékat.

Těsto stříkejte na plech kulatou anebo otevřenou hvězdicovitou špičkou dle specifikace v receptu. Nepoužívejte uzavřené hvězdicovité špičky (na obrázku vlevo), stříkají na plech nedostatečné množství těsta a těsto v troubě správně nevyskočí.

Vyzkoušel jsem všechny typy pečení odpalovaného těsta a je třeba říci, že velmi záleží na kvalitě trouby, jakou máte. Nejkonstantnější a nejlepší výsledky (stran zapečení krusty, rovnoměrnosti propečení a rovnoměrného a maximálního nafouknutí) jsem měl vždycky při pečení těsta na 180°C horkým vzduchem.

Existuje i metoda bez horkého vzduchu, kdy se plech s těstem vkládá na 5 minut do trouby předehřáté na 230°C, pak se teplota ztlumí na 180°C a těsto se dopéká 25 minut a více. Problémem této metody je, že pokud trouba peče nerovnoměrně, tak i po 30 minutách pečení je u dvířek těsto syrové a vzadu upečené. Když po 25 minutách otevřete dvířka trouby, těsto u dvířek se vám vždycky vyfoukne.

Proto jsem zastáncem metody na 180°C horkým vzduchem od samého počátku až do konce pečení.

Pamatujte, že můžete péct vždy jen jeden plech, ne dva najednou, i když pečete horkým vzduchem. Plech vkládejte do střední etáže trouby.

Co se děje s těstem během pečení? Když těsto vložíte do trouby, na jeho povrchu se teplem vytvoří krusta. Protože je těsto bohaté na vlhkost, uvnitř těsta se začne odpařovat voda. Nemá ale kam uniknout, brání ji v tom povrchová krusta. A tak se pára v těstu hromadí a těsto se začne nafukovat a nabývat na objemu. Když pečení probíhá dále, krusta na povrchu těsta začne tvrdnoutkaramelizovat a tvořit jakousi "kostru", tím si těsto udrží svůj tvar a nevyfoukne se po vytažení z trouby.

Teď, když chápete, jak těsto v troubě pracuje, je vám jasné, že nesmíte otevřít dvířka trouby, dokud se krusta nezapeče a nezkaramelizuje, což je většinou minimálně 25 - 30 minut od počátku pečení. Pokud dvířka otevřete dříve, teplota vzduchu v troubě prudce poklesne, pára v těstu zkondenzuje a těsto zkolabuje.

Většina těst se peče 25 - 35 minut, záleží na velikosti. Posledních 5 minut pečení, když už je krusta hezky zapečená, vložte mezi dvířka trouby a těsnění trouby 1,5 cm kuličku z alobalu. Pečte dalších 5 - 10 minut. Z trouby touto malou škvírkou unikne přebytečná pára, krusta se ještě více zapeče a těsto pak tolik nevlhne. Tuto metodu používá světoznámý italský cukrář Ignio Massari. 

Jakmile upečené těsto vytáhnete z trouby, hned do něj z boku píchněte tlustou jehlou nebo nožem, z těsta unikne zbytková pára, kterou by do sebe zachytila krusta a mohla by zvlhnout. Těsto ihned přemístěte na mřížku a nechejte prochladnout.

Odpalované těsto se dá perfektně zmrazit syrové nebo upečené. Na plech nastříkané výrobky dejte do mrazáku a zmrazte. Poté jednotlivé kusy naskládejte do uzavíratelného sáčku. Když je budete chtít upéct, zmrzlé tvary vyskládejte na plech a upečte dle postupu výše. Nemusíte čekat, až těsto rozmrzne, rovnou zmrzlé tvary dejte do trouby. Můžete také zmrazit výrobky z těsta po upečení. Upečené a vychladlé výrobky dejte do uzavíratelného pytlíku a zmrazte. Před použitím těsto rozpečte na 10 - 15 min (dle velikosti výrobků) v troubě předehřáté na 180°C. Nechejte prochladnout na mřížce.

Vytisknout recept

12 komentářů u „Odpalované těsto

  • 4. 4. 2020 (10:08)
    Permalink

    Děkuji za super popis přípravy. Peču dlouho, ale odpalované těsto poprvé. První dva pokusy podle jiných předpisů skončily v koši. Tenhle je opravdu super zpracovaný.

    Odpovědět
    • 4. 4. 2020 (17:43)
      Permalink

      To jsem rád, že se povedlo! Od toho je píšu, aby byly "neprůstřelné" 😀 Zdravím a přeji další úspěchy při pečení! 🙂

      Dr. Cook.

      Odpovědět
  • 8. 3. 2021 (10:09)
    Permalink

    Dobrý den,
    děkuji za jasný recept s popisem, co by se mohlo pokazit a jak tomu předejít. Pekla jsem o víkendu věnečky, těsto, ačkoliv vyskočilo, bylo zevnitř slité až syrové. Po dočtení článku je mi jasné, že moc šancí jsem neměla od začátku - máme starou troubu, která peče nerovnoměrně, ale navíc jsem pečivo vytáhla po cca 10min, protože jsem se bála, že se pálí. Smutnější pohled na nafouklé věnečky pomalu propadající se do sebe jsem dlouho neviděla :D... tak teď aspoň vím pro příště 🙂

    Odpovědět
    • 9. 3. 2021 (10:28)
      Permalink

      Dobrý den, to jsem rád, že se Vám postup líbí. Je mi líto, že se věnečky propadly, některé trouby nám dovedou někdy pěkně zkomplikovat život! Snad na tu svou vyzrajete, držím moc palce! Dr. Cook 🙂

      Odpovědět
  • 3. 5. 2021 (15:14)
    Permalink

    Dobrý den,
    děkuji za popis. Ještě se chci zeptat, kdy přidávám do těsta zmiňovaný cukr a sůl. Přímo do vody s máslem, nebo až když hnětu těsto (před přidáním vajec)? Omlouvám se za možná zbytečný dotaz, ale stále se mi nedaří, aby těsto bylo tak, jak má být....

    Odpovědět
  • 3. 3. 2023 (11:14)
    Permalink

    Dobrý den, je vhodné péct na tak vysokou teplotu s horkovzduchem i choux s craquelinem? Nespálí se mi krusta? Moc děkuji 🙂

    Odpovědět
    • 3. 3. 2023 (15:16)
      Permalink

      Dobrý den, i při použití craquelinu by měl být postup stejný a choux by neměly být spálené. Samozřejmě, záleží vždy na troubě, každá peče trošku jinak. Takže buď horkovzduch po celou dobu na 180°C nebo horní/dolní ohřev 230°C na 5 minut a poté ztlumit na 180°C a dopéct.

      Držím palce! Dr. Cook 🙂

      Odpovědět
        • 7. 11. 2023 (8:53)
          Permalink

          Dobrý den, jak je psáno v receptu, většina tvarů se peče 30 minut (věnečky, éclairs, choux): "Většina těst se peče 25 - 35 minut, záleží na velikosti. Posledních 5 minut pečení, když už je krusta hezky zapečená, vložte mezi dvířka trouby a těsnění trouby 1,5 cm kuličku z alobalu. Pečte dalších 5 - 10 minut. Z trouby touto malou škvírkou unikne přebytečná pára, krusta se ještě více zapeče a těsto pak tolik nevlhne. Tuto metodu používá světoznámý italský cukrář Iginio Massari." 
          Dr. Cook 🙂

          Odpovědět
  • 19. 5. 2024 (14:22)
    Permalink

    Pěkný den
    Chtěla bych vás poprosit jedu přesně podle receptu a z 50% když vyndám luxusně naběhlé profiterolky tak mi občas nějaká splaskne vůbec netuším kde dělám chybu peču 30 až 35 minut ne horkovzduch ale Horní spodní ohřev na 180 budu ráda když mi poradíte jsou i opravdu upečené řekla bych až do zlatova a než jsem přišla na váš recept tak jsem vyčetla že se nic propichovat nemá protože předtím jsem vždy propichovala aby unikla pára A to mi splaskla úplně každá 🙈 Děkuji za odpověď Potůčková Bohumila

    Odpovědět
    • 29. 5. 2024 (21:44)
      Permalink

      Dobrý den, pokud jsou profiterolky opravdu propečené, tedy mají hezky hnědou a pevnou povrchovou krustu, zkuste ještě následující postup. Když jsou upečené, nechejte je 5 minut v troubě, kterou po dopečení vypnete a necháte velmi diskrétně pootevřená dvířka trouby. Tím se ještě krusta dosuší a profiterolky by se neměly po upečení vyfouknout. Nic nepropichujte. Po vytažení z trouby je pak nedávejte na mřížku, ale nechejte je vychladnout na plechu. Může se stát, že na nich zespoda na mřížce zkondezuje vzdušná vlhkost a těsto pak může zvlhnout. 🙂

      Omlouvám se za pozdní odpověď, zapomněl jsem odpovědět.

      Zdravím a doufám, že se tentokrát profiterolky povedou a nevyfouknou se.

      Dr. Cook 🙂

      Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *