Treska po grenobelsku

Cabillaud à la grenobloise

Grenoble se nachází ve východní Francii v úpatí Alp. Rybí filety, někdy i celé ryby tam upravují úplně jednoduchým způsobem, a to s kapary a citronem, někdy i s krutony smaženými na přepuštěném másle. Kapary dodávají specifickou chuť a slanost omáčce, zatímco citron jí dodává svěžest a kyselost. Ryba, kterou použijete, je nejlepší taková, která má bílé a jemné maso, třeba jako treska, mořský jazyk, platýz.

Rybu smažte na přepuštěném másle, které se tak snadno nepřepaluje. Podávejte s dobrou bramborovou kaší.


2 porce

  • 2 kusy tresčích filetů
  • 2 lžíce kaparů
  • 1 citron
  • střik bílého vína
  • sůl, čerstvě mletý pepř
  • hladká mouka
  • přepuštěné máslo

Z citronu nožem okrájejte kůru až k dužině. Nožem vykrojte z citronu jednotlivé půlměsíčky dužiny (suprêmes de citron), a ty nakrájejte na menší kostičky. Pokud používáte solené kapary, namočte je na 15 min do sklenice horké vody, pak je sceďte, propláchněte studenou vodou a vymačkejte v ruce.

Filety osolte, opepřete, zaprašte moukou na obou stranách, přebytečnou mouku oklepněte.

Do horké pánve dejte přepuštěné máslo a osmažte tresku na středním ohni. Z každé strany cca 2 - 3 minuty, dle velikosti a tloušťky filetů. Rybu nevysušte, kontrolujte propečenost vidličkou (když píchnu do masa, jednotlivé vločky jsou šťavnaté a začínají se od sebe oddělovat, pokud se ryba rozpadá na vločky rovnou, už jste ji vysušili).

Filety dejte stranou na talířek.

Pánev zastříkněte vínem, přihoďte kapary a omáčku zredukujte do požadované konzistence. Dochuťte solí a pepřem (pozor, kapary jsou slané). Přihoďte kousky citronu, pár vteřin provařte a ihned odstavte.

Rybu servírujte s bramborovou kaší a přelijte omáčkou.

Vytisknout recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *