Pizza napoletana fatta in casa
Kdo si jednou udělá pizzu doma, už nikdy si nekoupí mražený polotovar v supermarketu. A je to tak! Není nic lepšího, než si doma udělat pizzu takovou, jakou byste dostali v Itálii. A ještě ke všemu je to tak jednoduché! Je jasné, že málokdo z nás má doma pec na pizzu vytápěnou dřevem (což je podmínka pravé neapolské pizzy), aby si upekl pizzu ovoněnou dřevem jako v Itálii - s parádní kůrkou a bublinatým těstem.
I když máte jen obyčejnou troubu, která vytáhne jen 250°C až 275°C (čím vyšší teplota, tím lepší pizza), vůbec si nelamte hlavu. I tak bude pizza křupavá, mozzarella zkaramelizovaná a krásně rozteklá. Provoníte si byt, podráždíte sousedům čichové buňky a nakonec uspokojíte své buňky chuťové! Tak hurá do toho, pizza volá!
Pizza pochází z Neapole, Řím se však s ní odedávna hádá, že pizza pochází od nich. Římané dělají pizzu tenkou, bez bublinatých a vláčných okrajů, těsto je obecně tužší a válí se válečkem. Zatímco neapolská pizza je vláčná, těsto je poddajnější a má vysoké a bublinaté okraje. Já mám radši pizzu s parádními okraji, takže u mě jasně vítězí Neapol.
Těsto na pizzu lze připravovat z pekařského droždí, z domácího kvasu nebo s využitím tzv. prefermentů (biga). Zde vám nabízím nejjednodušší recept na přímé těsto z droždí, další recepty brzy sepíšu.
3 pizzy o průměru cca 30 cm
- 10 g čerstvého droždí
- 10 g soli
- 300 + 25 g vlažné vody
- 500 g hladké mouky
Autolýza mouky
Abyste zvýšili poddajnost těsta, mouku musíte tzv. autolyzovat. Postup probíhá následovně.
Mouku v míse smíchejte s 300 g vlažné vody. Vařečkou vypracujte těsto, které nebude mít hrudky. Zde je nutné, aby se hydratovala všechna mouka. Těsto nemusí být v tomto okamžiku ideálně hladké, důležité je, aby byla všechna mouka zpracována. Pokud voda nestačí, trošku ji do těsta přidejte, abyste mouku zapracovali kompletně. Mísu s těstem přikryjte potr. folií a nechejte 20 minut stát.
Co se děje v těstu? (jen pro fajnšmekry)
Hydratací mouky se v mouce aktivuje enzym proteáza, která začne natravovat lepek. Tím, že se část lepku rozloží, bude mít těsto vyšší poddajnost a bude se s ním lépe pracovat (roztahovat do stran). Díky autolýze lepku budou mít okraje pizzy větší objem (bubliny) při pečení. Dále se hydratují proteiny gliadin a glutenin, které začnou samovolně bez hnětení tvořit lepkovou síť (gluten). V těstu se vám tímto vytvoří lepek sám, aniž byste museli těsto dlouze hníst.
Dokončení těsta
Po uplynutí 20 minut rozmíchejte droždí s 25 g vlažné vody a přidejte k těstu. Na druhou stranu mísy nasypejte sůl (droždí nesmí přijít do přímého styku se solí, usmrtilo by to v něm kvasinky).
Těsto promíchejte vařečkou, jakmile se do něj droždí a sůl zapracuje, těsto vyklopte na vál a začněte jej hníst rukama na vále (cca 3 - 5 minut).
Vznikne vám těsto elastické jako žvýkačka.
Kynutí a přeložení těsta
Těsto dejte do čisté mísy, přikryjte potr. folií, do které udělejte nožem malou dírku, aby mohl z mísy unikat oxid uhličitý, který vzniká při kynutí.
Těsto nechejte kynout při pokojové teplotě (22 - 24°C) celkem 90 minut.
Po 45 minutách těsto vyklopte na pomoučněný vál a přeložte na třetiny jako dopisní papír. Tím v těstu natáhnete lepek a těsto bude mít lepší elasticitu.
Pak nechejte kynout dalších 45 minut.
Rozdělení těsta
Po uplynutí 90 minut těsto vyklopte na pomoučněný vál, poklepejte ho decentně dlaněmi, abyste z něj mírně vyklepli oxid uhličitý, a rozdělte na 3 díly po cca 280 g.
Z jednotlivých dílů těsta vytvořte kulaté bochníčky, položte je na pomoučněný vál nebo plech, přikryjte utěrkou a potr. folií, aby neosychaly, a nechejte při pokojové teplotě cca 90 minut kynout. Dále pokračujte podle svého receptu na konkrétní pizzu.
Pečení pizzy - obecně
- Pizzu pečte na 250°C a více (horní/dolní ohřev nebo horký vzduch - je to vesměs jedno). Čím vyšší teplota, tím lépe.
- Pizzu pečte v prostřední etáži nebo mezi horní a prostřední etáží trouby.
- Každá trouba peče trošku jinak, tak si budete muset nejlepší metodu odzkoušet sami.
- Při pečení můžete použít děrovaný pizza plech, který má ve svém dně díry, aby měla pizza hezky propečené dno.
- Kdo z vás má pec na pizzu vytápěnou dřevem (forno a legna), ten je nešťastnější člověk na světě. Může si tak připravit nejlepší pizzu široko daleko. Pokud chcete pec na pizzu maximálně napodobit, kupte si pizza kámen (bývá z šamotu nebo z mramoru, některé jsou i z litiny nebo hliníku, nejlepší je šamot, tím je vystlána i profesionální pizza pec).
- Já mám kámen taky, je potřeba ho v troubě pořádně před pečením nahřát (cca 20 - 30 minut), aby pizza dostala teplotní "šok". Jeho porézní povrch navíc napomáhá lepšímu propečení dna pizzy.
- Další alternativou je hliníkový plech (nebo i smaltovaný plech z trouby). Hliník dobře rozvádí teplo. Když budete nahřívat troubu, nahřejte ji i s plechem. Pak jen pizzu na horký plech "šoupněte".
Když budete pizzu tvarovat, podsypejte ji polentou (kukuřičnou krupicí), polenta má tendenci nasávat vlhkost a těsto se vám tak nepřilepí k pracovní ploše a bude křupavé.
Dobrý den, co dělám pizzu podle vašeho návodu, tak manžel chválí, jak je dobrá. Je jako z restaurace. Opravdu mňamka👍👍👍
Dobrý den,
to jsem rád, že pizza chutná! 😀 V jednoduchosti je krása 🙂
Dělala jsem vaší pizzu, nejlepší pizza co jsem jedla. Těsto výborné nemá chybu. 👍🙂
Dobrý den, to jsem rád! Domácí pizza je stejně ta nejlepší! 🙂