Citronová granita

Granita di limone

Granita není nic jiného než ledová tříšť, která je v horkých letních měsících populární v celé Itálii. Na Amalfském pobřeží je oblíbená citronová příchuť z amalfských velkých citronů zvaných Sfusato, některé stánky ale prodávají granitu pomerančovou nebo dokonce morušovou.

Na Sicílii v okolí Syrakus se vyrábí známá mandlová granita - granita di mandorle. Stručně řečeno, připravit granitu dokáže úplně každý, když víte, jak na to! Připravte si tedy parádní tříšť, která vás osvěží v parném létě!


Na 2 l nádobu

  • strouhaná kůra z 1 bio citronu
  • 500 ml citronové šťávy, scedit přes sítko, dát do lednice
  • 360 ml vody
  • 140 g krupicového cukru

Do rendlíku dejte cukr a vodu, přiveďte k varu. Jakmile se cukr rozpustí, minutu provařte a odstavte. Sirup bude čirý. Nechejte vychladnout. Rendlík můžete postavit na led, tím urychlíte dobu chladnutí. Jakmile je sirup studený, přidejte do něj strouhanou kůru a ledovou citronovou šťávu.

Nalijte do vhodné nádoby, nevybírejte přiliš vysoké nádoby, max. výška by měla být 6 cm (čím vyšší, tím déle bude granita mrznout). Přikryjte potr. folií a dejte do mrazáku.

Za hodinu směs promíchejte vidličkou. Pak už směs vidličkou promíchejte každých 30 minut do úplného vytvoření tříště.

Princip výroby granity spočívá v tom, že při mrznutí granity občasným promícháním rozbijete krystaly, které se tvoří v ledu. Tím bude směs nadýchaná, bude mít charakter tříště a ne obří ledové kostky.

Podávejte do vychlazených sklenic.

Během několika dní granita více ztuhne. Nevěšte hlavu. Vezměte lžíci, vidličku nebo kopečkovač na zmrzlinu a granitu jimi před servírováním naškrábejte zpět do formy tříště.

Poznámka: Granitu můžete připravit i strojově ve zmrzlinovači. Pokud ho budete používat, dejte pozor, abyste přístroj zastavili ve vhodný okamžik. Mohli byste totiž granitu "přemíchat" a vznikl by vám sorbet, který není tak "kyprý" a nemá tak hrubou strukturu jako ledová tříšť. 

Vytisknout recept

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *