Pepperoni sott'olio a crudo
Dalším příkladem italské konzervace zeleniny do dlouhých a chladných zimních dnů jsou tyto papriky v oleji. Nejdříve se marinují v soli, pak dostanou nakyslou chuť vinného octu a nakonec se uloží do oleje, který do nich vnese chuť česneku, oregana, chilli a kapar.
Tyto papriky se skvěle hodí k večernímu aperitivu (aperitivo) na malé crostini nebo jako příloha ke grilovaným nebo vařeným masům.
Zavařovací sklenice vyberte se šroubovacím uzávěrem, zelenina se nezavařuje, proto nepoužívejte víčka typu "Omnia", nemají se jak přichytit (zahřátím a chladnutím), a proto nebudou těsnit.
6 - 8 sklenic o objemu 0,33 ml
- 12 sladkých paprik různých barev
- 300 g soli
- 1 l bílého vinného octu
- 8 stroužků česneku, nakrájet na plátky
- sušené oregano
- cca 8 vrchovatých lžiček kaparů
- pokud jsou solené, nechejte je odstát hodinu ve vlažné vodě, vodu 2x vyměňte
- chilli paprička nebo chilli vločky dle libosti
- 1 - 1,5 l slunečnicového nebo olivového oleje
Marinování paprik
Papriky umyjte, překrojte napůl, odstraňte semínka. Pak papriky rozkrojte na čtvrtky a z vnitřní strany nožíkem odřízněte bílé žebrování. Papriky nakrájejte na cca jednocentimetrové proužky.
Papriky dejte do mísy, promíchejte se solí, přikryjte talířem a zatižte (třeba hrncem, do kterého dáte mlýnek na maso). Papriky díky soli a závaží pustí velké množství buněčné šťávy. Nechejte stát 1,5 hodiny.
Pak papriky po hrstích vezměte do dlaně a vymačkejte je, pustí ještě něco málo tekutiny. Vymačkané papriky dejte do čisté mísy a zalijte viným octem. Opět zatižte a nechejte 1,5 hodiny stát.
Sklenice
Mezitím si připravíme si sklenice s víčky. Sklenice a víčka umyjte. Je nutné je vysterilizovat, abychom sklenice a víčka zbavili nežádoucích zárodků mikroorganismů a zelenina se nám přes rok nezkazila.
- Pokud máte parní troubu jako já, sklenice postavte na plech, vedle nich položte víčka a dejte na 20 minut sterilizovat do trouby o teplotě 120°C, program horký vzduch + pára. Pak plech se sklenicemi vyjměte z trouby a nechejte prochladnout.
- Pokud parní troubu nemáte, sklenky postavte na pekáček, vedle nich položte víčka a na dno pekáčku nalijte trošku vody, aby v ní sklenice stály. Dejte na 20 minut do trouby o teplotě 120°C, program horký vzduch. Pak plech/pekáček z trouby vyjměte a nechejte vychladnout.
Plnění sklenic
Papriky sceďte, v dlaních opět po hrstích vymačkejte a naplňte jimi sklenice. Sklenice plňte tak, aby papriky sahaly cca 2 - 3 od hrdla sklenice. Pak do sklenice přidejte trošku česneku, lžičku kaparů, chilli a špetku oregana. Papriky zalijte olejem tak, aby byly celé ponořené pod hladinou oleje.
Zavíčkujte, popište a uschovejte v chladnější místnosti (ideálně ve sklepě). První sklenici otevřete nejdříve za 2 týdny, až se v oleji prolnou všechny chutě.
Buon appetito!
Dottore, opravdu je v receptu 300g soli?
Dottore, není 300g soli mnoho?
Dobrý den, nene, je to opravdu tak. Sůl z nich vytáhne vodu, jen se v ní marinují. Pak se vymačkají a dají se do octu, kde se z nich přebytek soli vylouhuje. Nebojte se! 🙂
S pozdravem dr. Cook.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouho papriky v oleji vydrží a co udělat pro prodloužení jejich trvanlivosti. Děkuji, Lucie
Dobrý den, pokud budete mít papriky v chladu a temnu (mám je ve sklepě), tak vydrží bez problémů rok do další sezóny. Jen dbejte na to, aby byly opravdu celé ponořené v oleji. Pokud byste chtěla prodloužit jejich životnost, musely by se zavařit. Tam už pokračujte dle návodu Vašeho zavařovacího hrnce. Dr. Cook 🙂
Moc děkuji za rychlou odpověď a super recepty! Skvělá inspirace, úžasné návody. Děkuji a ať se daří, L